☰ MENU

Odstranění Policie ČR vás sleduje

22. února 2013Posláno od Ajťák

.. přejít na Komentáře (0)

S tímhle "virem" jsem se poprvé setkal někdy před rokem na notebooku své kamarádky, a díky webové kameře jsem se i viděl na nějaké stránce, kde chtěli peníze atd. Náhodou jsem zjistili, že se hláška zobrazuje v závislosti při připojení na internet.

Další setkání s tímto "šmejdem" jsem měl někdy kolem Vánoc 2012, kdy dřívě použitý postup moc nezabral, tak jsem musel trochu zagooglit a najít větší páku. Pročetl jsem několik fór, ale pořádnej návod jsem nenašel. Tak jsem se rozhodl, že bych mohl něco sepsat já, ale asi to taky nebude úplně ono. Ale třeba vám to pomůže!

2 různé postupy, co zabraly:

  1. Odstranění přes MSconfig a příkazový řádek
  2. Odstranění programem RogueKiller
  3. Připojení externího monitoru/televize

1. Odstranění přes MSconfig a příkazový řádek

Tenhle způsob odstranění Policie ČR vás vidí zabral v prvním případě. Nejdříve jsme odpojili počítač od sítě, asi byl připojený přes wifi, tak jsme pro jistotu vypnuli AP (tj. krabička, co vysílá bezdrátový internet ). Restart počítače a mačkání klávesy F8, aby se zobrazila nabídka startu Windows, kde jsme zvolili Nouzový režím (viz žlutá šipka).

Spuštění nouzového režimu

Spuštění aplikace Nástroj pro konfiguraci systému (MS Config) je nejsnadnější pře klávesovou zkratku Win + R (Win se myslí ta klávesa s vlaječkou mezi levým Ctrl a Alt). Tak se zobrazí okno Spustit, kam stačí napsat msconfig a klepnout na klávesu OK.

Spuštění MSconfig

V nástroji pro konfiguraci systému (msconfig) zvolte záložku Po spuštění, kde je seznam (nikoliv kompletní) úloh, které se mají spustit po startu Windows. Ve spodní části sloupce Příkaz hledejte řetězec s hodnotou rundll32.exe.

Nástroj pro konfiguraci systému

V levé části klepněte na Zelené zaškrtnutí v příslušné řádce úlohy, kterou nechcete spouštět - v našem případě se bude jednat o řádek s rundll32.exe. Změny uložíte a okno uzavřete klepnutím na tlačítko OK. Po uzavření okna budete vyzvání, zda chcete restartovat počítač.

Okno s ukončením

Zvolte Restartovat a nechte počítač klasicky nastartovat. Okno s varováním Policie ČR Vás sleduje by se nemělo již nadále ukazovat.

Zpět na > obsah

2. Odstranění programem RogueKiller

Odstranění programem RogueKiller jsem musel použít v druhém případě, kdy jsem nenašel přes Msconfig nic, co odstranit. Uložte si z tohoto odkazu http://tigzy.geekstogo.com/Tools/RogueKiller.exe aplikaci na USB disk a ten pak zasuňte do napadeného počítače.

Protože se na infikovaném počítači ihned po spuštění zobrazení okno "Policie ČR vás sleduje" je téměř nemožné cokoliv udělat/spustit, ale jde to. Stiskněte klávesou zkratku Ctrl + Alt + Delete, kterou se zobrazí okno Správce úloh systému Windows. V menu Soubor zvolte Nová úloha (spustit)..

Správce úloh systému windows

Tlačítkem Procházet najděte na vloženém USB disku staženou aplikaci RogueKiller. Po nalezení klepněte na tlačítko OK.

Otevřít novou úlohu - RogueKiller

V některých případech se může zobrazit varovné okno o spuštění aplikace, klepněte na Spustit

Potvrzení spuštění

Po spuštění aplikace se spustí automatické prohledávání Registrů. Po skončení prohledávání vymažete všechnu nalezenou havěť klepnutím na tlačítko Smazat.

Smazat - apliakce RogueKiller

Zpět na > obsah

3. Připojení externího monitoru/TV

Tohle řešení mě napadlo přímo u zákazníka, když ani jedna výše zmíněná varianta nezabrala. Jedná se o připojení externího monitoru (nebo třeba TV přes HDMI/D sub) k počítači - naštěstí se zde vždy jednalo o notebooky, které měli výstup na externí monitor/TV.

Obrázky k tomu řešení nemám, tak se jej pokusím popsat z paměti. Po připojení externího monitoru došlo k rozšířění plochy na druhý display, a ono Policie vás sleduje zůstalo pouze na prvním displaji. Co dál? Nyní každá spuštěná aplikace se zobrazila na prvním displaji a nedalo se jí přetáhnout.

Myslím, že přes Vlastnosti plochy (pravé tlačítko myši na rozšířené ploše) jsem změnil pořadí, který displaj má být brán jako hlavní. V tomto případě jsem udělal hlavním displejem připojený monitor. Tím se na připojený monitor přenesly ikony a hlavní panel, ale okno s Policíí zůstalo na původní obrazovce!

 

Zpět na > obsah

(konec článku)

Komentářů: 0

Přidat komentář
  • *
  • *
    Otázka